I když bychom si mohli na první pohled říct, že žádný rozdíl není, protože i slovník českých synonym používá pro slovo pytel synonymum sáček a pro sáček pytel a slovo pytlík je zdrobnělina slova pytel. Mohli bychom tedy dojít k závěru, že je zcela jedno jak produkt označíme, zda sáček nebo pytel a tím to uzavřít. Pravdou ovšem je, že určité pravidlo označování sáčků a pytlíků existuje, není sice určeno žádnou normou, ale dá se říci, že se jedná o zvyklost, kterou většina výrobců a prodejců dodržuje.
A jaký je ten rozdíl mezi sáčkem, pytlem a pytlíkem? Snadný, pouze rozměr:
- sáček neboli pytlík je označení do maximální velikosti 500x600 mm
- označení pytel je od minimální velikosti 400x500 mm
Nelze se nevšimnout, že se obě označení v určité rozměru schází, a je tedy zřejmé, že ani ustálené označovaní není jednoznačné, a proto se nám může stát, že narazíme na malé sáčky s označením pytel a velké pytle s označením sáčky. Takže ve výsledku je na každém z nás, jaké pojmenování použije, zda bude malému sáčku říkat pytel nebo velkému pytlíku sáček. Rozhodující při výběru sáčku nebo pytle je k čemu ho potřebuji použít a z jakého materiálu je vyroben.
Materiály, z kterých se v současnosti sáčky – pytle vyrábějí, je celá řada, ale těm se teď věnovat nebudeme, my se zaměříme na jeden typ sáčků – pytlů, které využíváme všichni dnes a denně, a to sáčkům a pytlům na odpadky – odpad – do koše.
Sáčky a pytle na odpad, které naleznete v našem e-shopu jsou vyrobeny ze dvou základních druhů materiálu LDPE (obecné označení igelit) a HDPE (obecné označení mikroten). Z obou druhů materiálu nabízíme sáčky a pytle rozdílných velikostí a barev.
Pro malé odpadkové koše do objemu 70 litrů můžete využít tenčí mikrotenové (HDPE) sáčky – pytle odtrhovací, a to s nebo bez zatahovací šňůrky.
Podle použití pytle můžeme rozčlenit takto:
1) odpadové pytle do malého kancelářský koše nebo do koše v domácnosti:
a) obyčejné – černé nebo bílé
- rozměr 630x740 mm / 60 l
- odpadkové koše si můžete objednat proklikem na jednotlivý typ
b) zatahovací se šňůrkou – barva podle dostupnosti
- rozměrech 500x600 mm / 30 l, 600x800 mm / 60 l
- odpadkové koše si můžete objednat proklikem na jednotlivý typ
2) Do drátěného koše většího např. na WC na papírové ručníky (větší bílé drátěné koše)
a) obyčejné – nejčastěji HDPE (není nutností)
- rozměr 630x850 mm - 70 l
Pro větší koše na odpad do 120 litrů, pro držáky a přenosné stojany na odpadové pytle jsou vhodné igelitové (LDPE) sáčky – pytle s vyšší tloušťkou materiálu.
Pro stavební a zahradní odpad jsou nejlepším řešením pytle na odpad igelitové (LDPE) s tloušťkou materiálu od 120 mikronů.
Materiál na výrobu pytlů a sáčků se kterým se můžete nejvíce setkávat.
1) polyetylen – LDPE
Primární granulát - technický materiál, který se vyrábí přímo u výrobců granulátů v chemických provozech prostřednictvím polymerace ethylenu při teplotě 150–200 °C a tlaku 15 000–20 000 MPa.
Recyklovatelný materiál – jedná se o materiál, kde se vezme již hotový výrobek nejčastěji z polyetylenu (různé pytle, folie atd.), které se vloží do recyklační linky, kde se odpadová fólie rozdrtí a následně roztaví a znova vzniká z již použité fólie tavenina, která se v dalším kroku granuluje a tím vznikne granulát z fólie na opětovnou výrobu fólií a odpadových pytlů.
Recyklát můžeme rozdělit ještě na dvě podskupiny:
- technický regranulát čirý vzniká tak, že při výrobě fólie z čistého primárního granulátu vznikají nevyužité části fólií, a to například tím, že při seřízení stroje na jinou tloušťku nebo šířku dojde k výrobě nerovnoměrných rozměrů šířky a tloušťky, které se nedají využít a musejí se vyhodit, a jedná se o krásný nový materiál, ale přesto již jednou vyrobený, který se znova recykluje a pak se znova zařazuje zpět do výroby. Vzhledem k jeho čistotě a dobrým technickým parametrům primárního materiálu se dá bez problému opakovaně využít na výrobu fólii ještě ve velmi dobré kvalitě blížící se kvalitě primárního materiálu.
- recyklovaný materiál z již použitých fólií je sice transparentní (průhledný), ale bohužel zakalený do mírně tmavší barvy kůže nebo do tmavší barvy, až medového odstínu. Na fólie světlejší barvy kůže se používá recyklát, který je z transparentních fólií jednou recyklovaných fólií a pytlů. A fólie barvy medu vznikají z recyklátů, které jsou již opakovaně recyklované transparentní fólie a to třeba 3 x a více. Barevné odpadové pytle se většinou dělají z granulátů z opakovaně recyklovaných fólií jejíž horší transparentní odstín zakryje tónování pigmenty na jiný odstín barvy např. červenou barvu atd.
2) mikrotén – HDPE
Vysokohustotní polyethylen se vyrábí se za nízkých tlaků a jeho řetězce jsou lineární. HDPE fólie se vyrábí technologií vyfukování vysokohustotního polyethylenu. HDPE byl objeven v padesátých letech a jeho masové používání nastalo v letech sedmdesátých, kde se HDPE fólie vyráběla pod značkou MIKROTEN®. A to byl důvod, proč spotřebitelé začali použivat označení mikroten HDPE fóliím.