Ať už posíláte malé, nebo velké zboží, případně jen chcete něco zabalit, aby se vám to nerozbilo v kufru či nerozsypalo při přepravě, s velkou pravděpodobností sáhnete po fólii. Možná té strečové, ale možná třeba bublinkové. Fólií existuje celá řada a mají bohatá využití.
V našem sortimentu najdete celou řadu fólií od strečové až po potravinářské. Vezměme to od těch, které se používají patrně nejvíc a o něž mají zákazníci také největší zájem.
Říká se jí průtažná fólie, stretch fólie, strečka či smršťovačka. Zákazníci z řad e-shopů ji obvykle používají při balení zboží pro jeho fixaci. Zajistit se s ní dají dokonce i palety.
Stejně dobře ji však využijete v domácnosti. Velmi užitečná je v kuchyni, když potřebujete zabalit jakékoliv potraviny, svačinu dětem, jídlo na výlet, nebo prostě jen přikrýt hrnec, v němž dáváte zbytek od oběda do lednice. S pomocí stretch fólie také snadno uzavřete rozbalený sáček s kořením či pytlík mouky. Můžete s ní přetáhnout hrdlo zavařovací sklenice či krabičky a pak teprve přiložit víčko. Tak zajistíte, že se obsah nevylije do kabelky. Stejně dobře dokáže zajistit krabičku s vejci před otevřením.
Kromě kuchyňského použití se vám bude hodit při stěhování či malování. Zajistíte s ní krabice proti otevření, zakryjete nábytek, aby se neušpinil od barvy.
Klasická stretch fólie je vyrobena z LLDPE, což je lineární polyetylen o nízké hustotě. Typicky se vyrábí v transparentním provedení či černé barvě. Průtažnost pak udává, o kolik procent dokážete fólii natáhnout. U nás najdete průtažné fólie ve velikostech vhodných pro obalení palety, i v malých rozměrech jako ruční fólie.
Kdo z nás ve chvíli, kdy se mu dostane do rukou bublinková fólie, dokáže odolat a nepopraská aspoň pár bublinek? Věděli jste ale, že tyto bublinky se praskají již od roku 1957? Dva vynálezci se tedy snažili vymyslet trojrozměrnou hmatovou tapetu, avšak vznikla bublinková fólie. Jako hmatovou tapetu ji totiž nemohli prodat, ani jako skleníkový izolátor ji nikdo nechtěl. K balení se začala používat až roku 1961.
Bublinková fólie je samozřejmě primárně ochranou před poškozením. Je však vyrobená z polyetylenu, což znamená, že chrání i před vlhkostí. Ta klasická má bublinky o velikosti 10 mm, avšak existují i bublinkové fólie s většími bublinkami s průměrem 3 cm. Ty se hůře praskají. Rozdíly jsou také ve vrstvách, bublinkové fólie mohou být dvouvrstvé, třívrstvé, pětivrstvé (ty mají dvě řady bublinek nad sebou) a oboustranné.
Nejčastější využití bublinkové fólie je v průmyslu. S fólií se setkáváme při distribuci v potravinářském průmyslu, při manipulaci s drogistickým zbožím, s náhradními díly a komponenty apod. Velkou výhodou je zde totiž balení různorodého druhu zboží stejnou velikostí fólie, proto je využití tak široké. Nesmíme opomenout ani vhodnost použití fólie ve stavebním průmyslu při balení těžkého stavebního materiálu jako jsou cihly, pytle cementu apod.
A jak netradičně se dá využít v domácnosti: bublinková fólie poslouží jako improvizovaná tepelná izolace, když jí vystelete tašku, mléčné či masné výrobky v ní vydrží déle chladné, pokud bublinkovou fólií omotáte násadu nářadí, předejdete mozolům a odřeninám nebo si nechcete rozbít talíře, naskládejte si mezi ně kousky fólie.
Jaké další fólie využijete?
Pro běžné použití v domácnostech, ale i obchodech a gastronomických provozech jsou nedocenitelným pomocníkem potravinářské fólie. Pomáhají zachovávat aroma a čerstvost potravin.
Při balení křehkého zboží nebo stěhování věcí, u nichž se bojíte rozbití, případně v rámci stěhování upotřebíte pěnové fólie. V podstatě se dají využít také jako výplňový a fixační materiál. Buď jimi přímo obalíte předmět, případně vyplníte volná místa v krabici. Pěnovou fólii Mirelon je ovšem možné využít i jako tepelnou izolaci nebo podklad při pokládání podlah, vyrábí se v různých tloušťkách.
V našem sortimentu dále najdete řadu specializovaných fólií, jako je například krycí fólie na malování či překrývací fólie pro zakrytí palet.