Chovejte se ekologicky!

Používejte kompostovatelné tašky a sáčky a eko obaly!

Co se ekologie, jednoho z nejvíce skloňovaných pojmů současné době týče, svou troškou do mlýna může přispět každý. Prvním krokem je snížení množství vyprodukovaného odpadu. Pokud možno na minimum. A to, které vyprodukujeme, je třeba vytřídit.

Hitem současné doby jsou kompostovatelné sáčky a pytle. Speciální biologicky odbouratelné pytle na bioodpad vyrobené z materiálu BIOCOMP. To je kukuřičný škrob, který se v kompostu rozloží stejně jako jejich obsah.

 

kompost

 

Jak fungují?

V podstatě jednoduše. BIO Pytle se rozkládají, protože mikroorganismy tráví materiály, z nichž jsou vyrobeny. V tomto případě se jedná o kukuřičný škrob. Tento trávicí proces v hromádce kompostu pomáhá vytvářet teplo, který je v celém procesu přeměny odpadu na kompost nepostradatelný.

Záruka rozložitelnosti

Zárukou rozložitelností a tedy i kvality kompostovatelných sáčků je jejich certifikace. BIO kompostovatelné tašky jsou totiž pravidelně zasílány do certifikačních úřadů. TÜV Austria uděluje certifikát „OK kompost HOME“ vyhovující normě EN 13432. Produkty jsou také testovány pro podmínky domácího kompostování při teplotách 20–30 ° C.

Všestranné využití kompostovatelných sáčků

Výhodou kompostovatelných pytlů a sáčků je jejich všestranné využití. Nemusíte jen tedy používat jen a pouze za účelem likvidace odpadu biologického materiálu. Tyto sáčky mají své uplatnění i v domácnosti. Jejich využití je v podstatě totožné s využitím klasických mikrotenových sáčků, které patří k největším ekologickým hrozbám současnosti zamořujícím oceány. Uskladníte v nich potraviny, oblečení a využijete i při běžných nákupech.

Kompostovatelné obaly patří do hnědých kontejnerů

Mějte ale na paměti, že jak kompostovatelné pytle, tak i tašky a sáčky v podstatě samy o sobě jsou biologickým materiálem, který reaguje na kontakt s vodou, bakteriemi a vysokými teplotami. Z toho důvodu je třeba skladovat je v suchém a tmavém prostřední. A po jejich upotřebení je, jak jsme již upozornili, nevyhazujte do žlutých kontejnerů na plast, nýbrž do k tomu určených hnědých) nádob na bioodpad.

Udržitelné balení

Do kategorie eko obaly však nespadají pouze pytle na bioodpad, ale v podstatě jakýkoliv obalový materiál. Jedná se o obaly, které je možné recyklovat, a tím tedy znovu používat. Ale nejenom to. Současní výrobci eko-obalů v první řadě myslí na celkovou udržitelnost celého procesu. S přihlédnutím na takové faktory, jako jsou doprava, spotřeba vody a energií. Proto se například jedná o udržitelné obaly s prodlouženou životností, která ve výsledku snižuje ekologickou stopu.

Proč kompostovat?

Protože kompostování je jednoduchý způsob, jak se nejenom zbavit nechtěného odpadu, ale také ho přeměnit v kvalitní hnojivo. Kompostovat je možné různými způsoby. Na hromadě, v podomácku vyrobené konstrukci či v k tomu určeném plastovém kontejneru. Ten díky velkému množství provzdušňovacích otvorů zajištuje rovnoměrné proudění vzduchu uvnitř kompostéru a tím zabraňuje nežádoucímu nadměrnému přemokřování i přesušování kompostovaného materiálu. Také ovšem umožňuje tzv. kompostování za „tepla“, následkem kterého dochází k likvidaci klíčivosti plevelů.

Co je možno kompostovat?

Kompostovat je možné v podstatě jakýkoliv biologický odpad vznikající při vaření, na zahradě či při chovu domácích zvířat. Tedy posečenou trávu, slupky z ovoce a zeleniny, shnilé ovoce a zeleninu, skořápky z vajec a ořechů, nasekané větve, květiny, trávu, seno, plevel, nýbrž i papírové ubrousky a kapesníky. Pamatujte, že čím bohatší a různorodější směs, tím kvalitnější kompost. Každý druh má totiž jiné vlastnosti.

Proč se chovat ekologicky?

Je pravda, že cena kompostovatelných pytlů a sáčků je vyšší než těch klasických mikrotenových. Na vině je vyšší cena vstupních surovin, která je v tomto případě cca 3,5 až 4krát vyšší než u PE sáčků. To, zač připlácíme, je ale pomoc přírodě potažmo planetě. Ona totiž volá o pomoc. Globální oteplování a s ním související nežádoucí extrémní meteorologické jevy přitom jsou pouze jedním ze způsobů, jakým se na své problémy snaží upozornit. Svou troškou do mlýna přitom může přispět každý z nás. Třeba tím, že PE sáčky vymění za ty kompostovatelné.

 


Související produkty