Využijte úklid nejen k odstranění zimního vybavení, výzdoby, nečistot, ale také jako oživení firemního prostředí, vašeho domova a přípravu zahrady na slunečné dny. Přinášíme vám několik tipů, jak zvládnout jarní úklid efektivně a rychle.
1. Úklid si naplánujte
Možná to zní trochu šíleně, ale plánování je prostě alfa omega každé činnosti, tedy i úklidu. Pro firemní úklid to platí dvojnásobně. Rozdělte si práci do menších a větších úkolů, které potřebují více pozornosti a času, jako je například mytí oken, pořádek ve skladu nebo vyklízení skříní. Díky plánu budete vědět i jaké úklidové prostředky potřebujete nakoupit nebo jaká výzdoba se kam bude hodit.
2. Začněte od shora dolů
Kdo rád uklízí, ví, že úklid začíná u stropu a končí podlahou. Začněte s odstraněním prachu a pavučin ve výškách, na světlech a na horních plochách nábytků. Poté pokračujte mytím oken, zrcadel a praním záclon. Utřete nečistoty na nábytku, ve vitrínách a udělejte pořádek ve skříních. Vyhoďte nebo uložte na méně dostupné místo vše, co jste rok a více nepoužili. Uvidíte, kolik místa najednou budete mít doma i v práci. Nakonec vyčistěte sedačku, vyklepejte koberce a nablýskejte podlahu. Pokud chcete šetřit při úklidu své ruce i přírodu, vyzkoušejte ekologické úklidové prostředky.
3. Nezapomeňte uklidit skrytá místa
Během jarního úklidu se zaměřte také na místa, která běžně při úklidu přehlížíte. Patří sem například vrchní části skříní, radiátory, podlaha pod postelí i za nábytkem nebo také mytí všech dveří. Vymetení pavučin a prachu z těchto míst zlepší ovzduší i energii v místnosti. Ve firmě se zaměřte hlavně na různá zákoutí, skříně či „kumbály“, kam se odkládají věci, které většinou nikdo nechce nebo neví, co s nimi.
4. Co nepotřebujete, vyhoďte
Velký úklid je skvělou příležitostí k tomu, abyste zrevidovali věci, které máte a provedli úpravy tam, kde je to potřeba. Projděte si skříně, šuplíky a další úložné prostory a zbavte se všeho, co již nepotřebujete (to znamená, že jste to aspoň rok nepoužili) nebo co vám nepřináší radost. Případně méně používané věci přesuňte do úložných prostor v horní části skříně nebo na jiné hůře dostupné místo. Udělejte si pořádek se sezónním oblečením či vybavením a vyřaďte to, které již neslouží. Velkými pomocníky vám při organizaci budou úložné boxy či krabice i igelitové pytle.
Malý tip: Pokud máte věci, které stojí za to prodat, nafoťte je hned při úklidu. Sice se vám plánovaný čas na úklid trochu protáhne, ale budete mít daleko větší šanci, že v brzké době zveřejníte prodejní inzerát.
5. Použijte přírodní čisticí prostředky
Při jarním úklidu zvažte použití přírodních čisticích prostředků. Jsou šetrnější k životnímu prostředí a méně toxické než běžné komerční čisticí produkty. Vyzkoušejte buď již připravené ekologické čističe od českého výrobce, nebo si vyrobte vlastní z bílého octu, jedlé sody a citronové šťávy. Byt i oblečení provoní éterické oleje.
6. Dejte věcem efektivní místo
Velký úklid je jedinečnou příležitostí dát věcem nový řád. Představa, že například etikety do tiskárny mají svou nadepsanou krabičku v blízkosti tiskárny, že nůžky a izolepa mají své místo, kde je vždycky 100 % najdete, je pro většinu lidí možná dost šílená. Pro ten zbytek je to představa krásná. Zatímco organizaci toalet díky zásobníkům na papírové ručníky, papír nebo mýdlo berou všichni jako samozřejmost, zásobník na osvěžovač vzduchu či krabici s čistými hadry pod dřezem už nevnímají tak důležitě. Ale i to jsou drobnosti, které zjednoduší fungování a pomáhají udržet pořádek ve firmě i doma. O správě a údržbě firemního majetku se dozvíte více v článku zaměřeném na facility managment.
I když nejste úklidový fanda, pořádek po větší úklidové akci vám nakonec udělá radost. Odměnou za námahu vám bude pohled s nohama na stole a s kafíčkem na čistý, voňavý byt či kancelář a klid na duši, že jste se zbavili nepotřebných věcí.