Práce ve skladu e-shopu je svým způsobem velice rozmanitá. Jednou nevíte, kde vám hlava stojí a potkáváte se sám se sebou a jindy vymetáte pavučiny, nadepisujete regály a přerovnáváte zboží, protože objednávka ne a ne cinknout. Z toho důvodu je dobré si osvojit 4 kroky, které vám pomohou s efektivnějším balením i expedicí.
1. krok - Připravte balící plochu
Zamysleli jste se někdy nad rozmístěním materiálů na balící ploše? Někteří z vás si teď možná vzpomenou na scénku z Básníků, kdy zapálený Svěrák popisuje Leffinqwellův-Bronštajnův psací stůl. Ano, rozdělení balící plochy na sektory jsou velice dobrým řešením pro větší efektivitu. Váš čas totiž šetří rychlé a automatické pohyby. Ideální je mít dvě stanoviště na malé a velké zásilky, který dělí počítač s tiskárnou pro tisk samolepících etiket.
Proč? Pro různě velké zásilky byste měli používat jiné obaly. Zatímco u velkých zásilek často skládáte krabice, u malých ve většině případů postačí bublinková či kartonová obálka. Po své dominantní ruce mějte vždy odvíječ lepící pásky pro rychlé zalepení krabice. Méně potřebné věci, jako mohou být například slevové kartičky a podobně, mějte třeba v košíku na očích a na dosah ruky, ale ne v místech, kde překáží. Na balící ploše byste zkrátka měli mít vše potřebné na dosah ruky.
2. krok - Standardizujte proces balení
Tento bod je krátký, protože je velice jednoduchý. Tak jednoduchý, že si většina myslí, že není potřeba. Mnoho lidí se totiž domnívá, že zabalit pár věcí do krabice dokáže kdekdo. Nespoléhejte na to. Sepište si jednoduchý krokový proces. Ano, opravdu krok po kroku od přípravy produktu přes výběr krabice, výplně, označení krabice až po předání dopravci. Ušetříte si díky němu spoustu času nejen při zácvik brigádníků a minimalizujete chybovost.
3. krok - Když to jde, automatizujte
AI neboli umělá inteligence není od toho, aby lidem brala práci, ale od toho, aby pomáhala vykonávat práci, která je velice monotónní, není nutné nad ní přemýšlet, zkrátka má nějaká pravidla, která se dají zautomatizovat. Zejména ve středních a větších skladech tak má smysl balící stroj, stroj na mačkání papíru nebo stroj na nafukování vzduchových polštářků. Tiskárna samolepících etiket vám ušetří mnoho práce i v malých provozech.
4. krok - Používejte chytré krabice
Už jste slyšeli o chytrých krabicích od výrobce ColomPac? Říká se jim také e-krabice. Díky nim dokážete zabalit zboží 3x rychleji a ušetříte další obalové materiály, jako je například lepicí páska. V případě výškově nastavitelných krabic ušetříte i výplně. Krabice ColomPac patří mezi druh obalů, které jsou nejen rychlouzavírací, ale jsou i ekologické, obohacené o bezpečnostní prvky, a hlavně poskytují možnost zpětného zaslání. Mezi zákazníky je toto velice ceněná služba, ne z důvodu, že by chtěli zboží vracet, ale uklidní je možnost jednoduchého vrácení.